úvodní stránka  »  hlavní menu  »  aktivity  »  pár tipů

ONDRA BÍLEK

Slova jako cyklistika, biking a exploring nových míst mají silný sound linoucí se dnešní dobou.

Mě již v útlém věku dalo tušení, že kolo bude nejlepším či ideálním pojítkem pro všechny výše zmíněné. Na kole jezdím již od 4let. Tehdy to bylo maličké, růžové kolo s buclatými pneumatikami. Vztah ke křiklavým barvám mi zůstal, však cyklistika se mi rozvětvila. Mládí jsem strávil za řídítky nahrbeného stroje s berany v rukách. Ano, jednalo se o kolo značky Favorit. Průkopník dnešního gravelu. Tehdy jsme na těchto kolech zdolávali jak terénní nástrahy, tak dlouhé vyjížďky se staršími kamarády z Dukly.

Kolem 14. roku mého neposedného života, přichází osudové setkání. Poznávám se s legendou českého MTB Františkem Mrázkem. Ten mi staví první ocelové „hátéčko“ a já s ním trávím mnoho okamžiků v sedle i mimo něj. Inspirativní člověk, který mě často bral na výlety. Dnes si všichni měří časy na trailech a dokumentují obtížná místa, která se jim povedlo zdolat. My jsme se domů mnohdy vrátili s nohama od sněhu, kokosy v podpaží a se zády od bláta. Cestou jsme neopomněli zdolat technická, trialová místa, dát si rychlou cestičku klikatící se v lese a vynechat parádní skok bylo by hříchem.

Od té doby se do svých 30. let držím terénní cyklistiky. Absolvuji mnoho závodů, výletů do zahraničí v rámci tréninků, a i v pojetí zážitkové cyklistiky. Po 30. roku mého života se opět vracím zpět do sedla silničního stroje a kombinuji silniční s horskou cyklistikou. Silniční cyklistika je královská disciplína. Ne, že ne! Voháknout se do parádního dresu, dát si švih s kamarády a nájezdem kolem 150km za hezkého počasí, je skvělou společenskou záležitostí. MTB odvětví si začínám užívat co nejvíce zážitkově. Bavit se a netlačit se do destruktivních pasáží, ale hledat v trati flow a nechat si kreslit úsměv na tváři.

Od roku 2019 pracuji pro MTB magazín Velo a sem tam si střihnu i něco pro silniční divizi 53×11, či Elektrokola. Ve volném čase mě přitáhla trenérská činnost – výuka techniky jízdy pro Velo Akademii. Zde se snažím urychlit progres mladé krve a své zkušenosti předat dál. Všechny tyto situace a zkušenosti pojí již jen jedna věc: „Radost z toho, že tu danou věc děláš a děláš ji co nejlíp!“

Ondra Bílek

E: 1biker@seznam.cz
T: +420 703 364 513